OTGO Paintings 1998 – 2022 A 24 Year Survey Exhibition Historical Museum Skierniewic Poland

Wernisaż wystawy „OtGO Otgonbayar Ershuu – Przegląd 24 lat twórczości.
Muzeum Historyczne Skierniewic”
Wystawa:
28 maja – 31 lipca 2022

OtGO Paintings 1998 – 2022 A 24 Year Survey Exhibition
Historical Museum Skierniewic Poland
Exhibition: May 28 – July 31 2022
Please scroll down for the English version!


Wernisaż wystawy pt. „OtGO Otgonbayar Ershuu – Przegląd 24 lat twórczości. Muzeum Historyczne Skierniewic”
/ OtGO Otgonbayar Ershuu – A 24 Years Survey Exhibition. Skierniewice History Museum /
28 maja (sobota) / godz. 12:00 / główna sala wystaw czasowych / wstęp wolny

******
O WYSTAWIE
„Przegląd 24 lat twórczości. Muzeum Historyczne Skierniewic” / „A 24 Years Survey Exhibition. Skierniewice History Museum”
Wystawa będzie przedstawiać obrazy artysty od 1998 roku. Każdy rok działalności artystycznej będzie reprezentował wybrany przez artystę obraz.
Na wystawie ukazane zostaną tempery oraz akryle na płótnie.
Ekspozycja zaprezentuje m.in. takie obrazy jak: Sekretna Macierz Koronawirusa (‘The Secret Matrix of Coronavirus’); Czerwony Duch Opiekuńczy BEGZE (‘BEGZE Red Protective Spirit’); Bóg Miłości (‘God of Love’); Raj (‘Paradise’); Oczyszczenie Lasu (‘Forest Clearing’); Ryczące Kopyta (‘Roaring Hoofs’); Deeshee; Ereen Tahi; Pingwiny (‘Penguins’); Amitan; Małpy Nowego Świata (‘New World Monkeys’); ZURAG; Melancholia Delikatności (‘Melancholy of Tenderness’); Głosy Fal (‘Voices of the Waves’); Ostatnia Wieczerza (‘Last Supper’).

opening ceremony: OtGO Paintings A 24 Year Survey Exhibition & NAADAM Historical Museum Skierniewic


YouTube: https://youtu.be/eLyFO4wnkjU

OTGO Paintings 1998 – 2022 A 24 Year Survey Exhibition Historical Museum Skierniewic Poland

******
O ARTYŚCIE
OtGO Otgonbayar Ershuu
Otgonbayar Ershuu urodził się w 1981 roku w Ułan Bator w Mongolii. OTGO to jego pseudonim artystyczny. Szybko dostrzeżono jego talent, gdyż w wieku 15 lat miał już na swoim koncie pierwsze wystawy, poświęcone wyłącznie własnej twórczości. Studiował tradycyjne malarstwo mongolskie w Ułan Bator (w latach 1996-1998). Po studiach został malarzem oraz konserwatorem zabytków podczas kilku podróży badawczych do zabytków w Mongolii. W latach 1998-2004 studiował różnorodne techniki oraz ikonografię malarstwa miniaturowego wraz z ich zapleczem duchowym w klasztorach buddyjsko-lamaistycznych. Obok wolnych kreacji artystycznych jego twórczość obejmuje około sześciuset „miniatur badawczych”. W latach 2007-2010 studiował w Instytucie Sztuki na Uniwersytecie Sztuk Pięknych w Berlinie; studia ukończył z tytułem magistra sztuki.
Po ukończeniu studiów otworzył pierwsze Centrum Kultury Mongolii w Berlinie (2010-2013) i został założycielem Galerii ZURAG w Berlinie (2010-2014). Jest to pierwsza galeria założona i prowadzona przez obywatela Mongolii poza ojczyzną. W 2015 roku OTGO został nagrodzony 'Grand Prix’ Międzynarodowego Biennale Malarstwa w Chisinau, w Mołdawii. Od 2018 roku pracuje, w ramach wolontariatu, w roli 'Głównego Kuratora i Kierownika ds. Relacji Zewnętrznych’ Narodowej Galerii Sztuki Mongolii, równolegle do własnej działalności artystycznej. W 2019 roku wziął udział w kuratorskim projekcie Uniwersytetu Sztuk Pięknych w Berlinie i otrzymał certyfikat uniwersytecki.
OTGO prezentował swoją twórczość na wystawach w; Japonii, Szwecji, Francji, Holandii, Indiach, Czechach, Szwajcarii, Mołdawii, Polsce, Rumunii, Rosji, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Singapurze, Gruzji, Niemczech i Mongolii. Jego prace znajdują się w różnych muzeach, instytucjach i kolekcjach prywatnych, w tym w: Narodowej Galerii Sztuki Mongolii, Muzeum w Ułan Bator, Mongolia; Narodowym Muzeum Sztuki, Mołdawia; Muzeum Sztuki w Mongolii, Ułan Bator, Mongolia; Banku HSBC (Honkong Shanghai Banking Corporation); Zamku Seeheim, Konstancja, Niemcy; Starym Zamku Baruth, Niemcy; Ambasadzie Mongolii w Niemczech; MRK Gruppe, Drezno, Monachium, Niemcy. Jedna z jego prac, wielki obraz o wymiarach 720 cm x 420 cm mieści się w lobby hotelu Best Western Premier Tuushin w Ułan Bator w Mongolii.
Wraz z żoną i dwojgiem dzieci mieszka w Berlinie i w Ułan Bator.

******
Wernisaż jest częścią Festiwalu kulturalnego pt. „Polska–Mongolia bliżej siebie”:
FESTIWAL KULTURALNY „POLSKA–MONGOLIA BLIŻEJ SIEBIE” W SKIERNIEWICACH

z okazji obchodów 70. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych (1951-2021)
.

******
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”
Serdecznie zapraszamy!!!
Wystawa będzie czynna do końca czerwca.
28 maja – 31 lipca 2022


opening ceremony: OtGO Paintings A 24 Year Survey Exhibition | Historical Museum Skierniewic Poland
YouTube link: https://youtu.be/G5PYGaxF078


ot to go

OTGO Paintings 1998 – 2022 A 24 Year Survey Exhibition Historical Museum Skierniewic Poland

ORGANIZATORZY:
– Muzeum Historyczne Skierniewic im. Jana Olszewskiego
– Ambasada Mongolii w Polsce
– Ambasada Polski w Mongolii
– Miasto Skierniewice
– Stowarzyszenie Mongołów w Polsce
– Polsko-Mongolska Izba Przemysłowo-Handlowa


OTGO Paintings 1998 – 2022 A 24 Year Survey Exhibition Historical Museum Skierniewic Poland

PATRONATY HONOROWE:
– Pani Małgorzata Gosiewska – Wicemarszałek Sejmu RP
– Pan prof. dr hab. Piotr Gliński – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
– Jego Ekscelencja Dorj Barkhas – Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Mongolii w Polsce
– Pan Krzysztof Jażdżyk – Prezydent Miasta Skierniewice


OTGO Paintings 1998 – 2022 A 24 Year Survey Exhibition Historical Museum Skierniewic Poland

PATRONAT ORGANIZACYJNY:
– Jego Ekscelencja Krzysztof Bojko – Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Mongolii


OTGO Paintings 1998 – 2022 A 24 Year Survey Exhibition Historical Museum Skierniewic Poland

O wystawie
Kurator: Marzena Rafińska
2022 Skierniewic

OtGO, wielokrotnie nagradzany za swoją twórczość, jest jednym z najważniejszych malarzy mongolskich. Od 2005 r. tworzy w Berlinie. Wystawiał swoje prace w wielu krajach Europy, w Japonii, Emiratach Arabskich, Gruzji i rodzinnej Mongolii, gdzie w 2004 r. otrzymał nagrodę Ministerstwa Edukacji, Kultury i Sztuki dla wybitnie utalentowanych artystów. Jest autorem książek oraz projektu opracowania komiksowego „Tajnej historii Mongołów”. Na Uniwersy- tecie w Heidelbergu powstały dwie prace na temat jego twórczości.

Płótna artysty wypełniają tłumy postaci ludzkich i zwierzęcych. Kiedy jednak patrzymy na obraz z daleka mamy wrażenie obcowania z malarstwem abstrak- cyjnym. Ta iluzja percepcji jest charakterystyczna dla jego twórczości. W obrazach artysty zderzają się tradycje kulturowe wschodu i zachodu. Na początku artystycznej drogi fascynowała go thanka, malarstwo medytacyjne, obecne w Mongolii jeszcze w czasach przedbuddyj- skich. Ręcznie malowane miniatury wykonuje się na płótnie zagruntowanym specjalną mieszanką sadzy, kredy, mleka i wódki. Otgo zgłębiał tę technikę w klasz- torach buddyjskich.

Małe formaty prac z centralnie umieszczoną postacią bóstwa, dominujące w pierwszym okresie twórczo- ści, zostają stopniowo zastąpione przez duże płótna pokryte wielością kształtów ludzkich i zwierzęcych o perfekcyjnym rysunku, wypełniających szczelnie przestrzeń obrazu. Postacie kobiet i mężczyzn zdają się symbolizować przeciwne siły yin i yang.

Człowiek na obrazach Otgo jest nagi, sprowadzony do obwiedzionej konturem sylwetki z wyraźnie za- znaczonymi cechami płciowymi, pozbawiony kul- turowych atrybutów – ubrań, przedmiotów, które wytwarza, nie jest jakąś wyjątkową istotą, lecz jednym z elementów świata zwierząt. Jego relacja z naturą jest istotnym motywem twórczości arty- sty. Postaci zasiedlające jego obrazy, przenikają się, tworząc zbitą masę stworzeń, będących w ciągłym ruchu, przywodzącym na myśl odwiecz- ny cykl narodzin i śmierci. To wrażenie pogłębia powtarzalność motywów występujących na obra- zie oraz postacie malowane transparentną farbą.

Otgo często zestawia ze sobą ludzi i zebry. Tak jest na obrazie „Ereen Tahi”, 2013-2020. Z daleka wyda- je się gobelinem, z mięsistym, kudłatym wzorem czerwonych, żółtych, niebieskich plam, biegnącym ukośnie. Z pulsującej kolorowej płaszczyzny wy- łaniają się sylwetki granatowych zebr, a zaraz po nich zebry żółte, białe, szare, niebieskie i czerwo- ne, biegnące w górę, ku prawej stronie obrazu. Ich ciała nakładają się na siebie. Nagle oko dostrzega jadącego na oklep jeźdźca ze skórą w paski jak u zebry. Takich posta- ci jest więcej: jeźdźcy w galopie, spadający z zebr, w pozach jak z pokazów woltyżerki. W gąszczu sylwet artysta zostawia charakterystyczną sygna- turę – żółty odcisk linii papilarnych i pionowy pod- pis „OTGO”. Ludzie o ciałach w paski są głównym elementem obrazu „Zuraas 3”. Zebry, częsty motyw w twórczości artysty, które możemy zobaczyć m.in. w pracach z cyklu „Zurag”, są symbolem dzikości, wolności, natury wymykającej się zakusom oswo- jenia przez człowieka. Przypominają konie, tak mocno osadzone w tradycji mongolskiej.

Motyw koni znajdziemy w pracach z cyklu, który w języku angielskim nosi tytuł „Roaring hoofs”. W obrazie z 2007 r. stada koni w galopie tworzą falujące, kolorowe plamy, które układają się w złoty wir w górnej części płótna. Z dala przywodzą na myśl ptaki w przestworzach, wirujące wokół słońca. Przestrzenie między sylwetkami zwierząt nie są tak ciasne jak na prezentowanym na wystawie obrazie późniejszej pracy z tej serii. Tytuł cyklu kojarzy się z „Roaring Hooves”, jednym z najpiękniejszych wy- darzeń kulturalnych, który odbywa się w Mongolii na Pustyni Gobi od 1999 r. Na motywie koni zbudo- wany jest obraz „Głosy fal”.

W pracy „Deeshee” 2013-2020 świat ludzi przenosi się pod wodę. Plamy kolorów utrzymane w różo- wo-niebieskiej tonacji z przebłyskami zieleni, żółci, czerwieni oraz czerni tworzą kompozycję, która zdaje się spływać w dół obrazu. W miarę zbliżania się do płótna plamy zmieniają się w szare, niebie- skie i różowe postaci męskie i kobiece – o wydłużo- nych smukłych kształtach z nienaturalnie wielkimi stopami, przypominającymi płetwy. Dostrzegamy złote brzuchy ryb, ich czerwone ogony i ławice niebieskich rybek. Wszystko to płynie w górę. Zatem odwrotnie niż wydawało się, zanim zbliżyliśmy się do obrazu. Postaci w ciągłym ruchu przywołują skojarzenia z niekończącą się wędrówką. Mimo ich wielości doświadczamy egzystencjalnej pustki.

Sylwetki ludzkie i motywy roślinne tworzą sielanko- wą serię „Raj”. Takie zestawienie odnajdziemy także w zmysłowej pracy „Amitan”. Oglądany z dystansu obraz jest plątaniną drobnych kolorowych plam, tworzących skupiska, z których wyłaniają się białe sylwetki ludzkie. Kiedy zbliżamy się do obrazu, pla- my układają się we wzory kwiatowe. Wśród kwiatów dostrzegamy liliowe, niebieskie i żółte postaci ludzi oraz jasnoniebieskie sylwetki małp. Obraz zasiedlają odrealnione zielone łabędzie, lamparty, zebry, ty- grysy, żyrafy. Nadęte goryle pilnują bawiących się z dziećmi matek. Na wystawie nie ma drugiego takie- go obrazu, w którym występowałoby tyle gatunków zwierząt.

Prześlizgujący się wzrok odkrywa relacje mię- dzy grupami ukrytych w kwiatach postaci. Nad sielskim, odrealnionym ogrodem, pełnym zabaw nasyconych erotyzmem, zdają się wisieć niepoko- jące, trupioblade, transparentne sylwetki z niena- turalnie wydłużonymi kończynami o nadmiernej liczbie palców.

Nieoczekiwanym motywem są tytułowe pingwiny. Zrealizowany w 2005 r. obraz wydaje się z daleka abstrakcyjną kompozycją złożoną z biało-czarnych plam na liliowym tle. Zbliżając się dostrzegamy setki pingwinów, żółć ich piersi i dziobów. Tło przy- pomina pofałdowany papier z siatką zgięć. Okazuje się, że to kontury pingwinów, zbitych w kręgu, w którym stają, by przetrwać zimowe wiatry i chło- dy. Na sylwetki ptaków nachodzą pionowe linie ciemnej i jasnej półprzezroczystej farby, charakte- rystyczne dla artysty. Zabieg zestawienia ze sobą sylwetek wypełnionych kolorem z postaciami przezroczystymi, ograniczonymi do konturu, przy- wodzi skojarzenie ze światem żywych i umarłych. Artysta odnosi się do wymierania pingwinów ce- sarskich na skutek niszczącej równowagę w naturze działalności człowieka.

Odniesienia do zmian w środowisku i aktualnych wydarzeń odnaleźć można w wielu pracach Otgo. Tę istotną zmianę, która sparaliżowała cały świat na trzy lata odnajdujemy w „Sekretnej matrycy koronawirusa”. Obraz, obszernie omawiany w za- mieszczonym w katalogu artykule Angeli Gamp, jest szczególny dla tej wystawy. Planowaliśmy ją otworzyć w 2021 r. Obostrzenia związane z pande- mią sprawiły, że dopiero teraz stało się to możli- we. Przerażające wydarzenia ostatnich miesięcy wyraźnie odciskają się w obrazie nr 5 z serii „Beyond the World”, nad którą artysta rozpoczął pracę w 2020 r.

OTGO Paintings 1998 – 2022 A 24 Year Survey Exhibition Historical Museum Skierniewic Poland
Marzena Rafińska, The curator of the exhibition and OtGO

OTGO Paintings 1998 – 2022 A 24 Year Survey Exhibition Historical Museum Skierniewic Poland

PARTNERZY WYDARZENIA:
– Polsko-Mongolska Grupa Parlamentarna
– Ministerstwo Spraw Zagranicznych
– Ministerstwo Klimatu i Środowiska
– Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy
– Stowarzyszenie Polska-Mongolia
– Towarzystwo Przyjaciół Skierniewic
– Catering „W pół drogi”
– Chinggis Khan
– Apu Company


OTGO Paintings 1998 – 2022 A 24 Year Survey Exhibition Historical Museum Skierniewic Poland

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z  Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego”


OTGO Paintings 1998 – 2022 A 24 Year Survey Exhibition Historical Museum Skierniewic Poland

PATRONATY MEDIALNE:
– TVP Kultura
– TVP Łódź
– TVP Warszawa
– Radio RSC
– Radio Victoria „Między Łodzią a Warszawą”
– Radio Łódź
– Tygodnik „Głos Skierniewic i Okolicy”
– Tygodnik ITS Dziennik Łódzki
– Tygodnik Katolicki „Gość Niedzielny” – redakcja „Gościa Łowickiego”
– Portal Skierniewice.NaszeMiasto.pl
– Portal InfoSkierniewice.pl


OTGO Paintings 1998 – 2022 A 24 Year Survey Exhibition Historical Museum Skierniewic Poland

OTGO  Paintings 1998 – 2022 A 24 Years Survey Exhibition Muzeum Historyczne Skierniewic Wernisaż wystawy  „OTGO Otgonbayar Ershuu – Przegląd 24 lat twórczości. Muzeum Historyczne Skierniewic” ul. Stefana Batorego 64 J96-100 Skierniewice, Poland Opening: On Saturday, May 28, 2022

ZURAG 2010 - POLISH VERSION 2015 YouTube: https://youtu.be/nZLpjainJ7g

ot go to










OTGO Paintings 1998 – 2022 A 24 Year Survey Exhibition Historical Museum Skierniewic Poland



OTGO Paintings 1998 – 2022 A 24 Year Survey Exhibition Historical Museum Skierniewic Poland



OTGO Paintings 1998 – 2022 A 24 Year Survey Exhibition Historical Museum Skierniewic Poland



OTGO Paintings 1998 – 2022 A 24 Year Survey Exhibition Historical Museum Skierniewic Poland



OTGO Paintings 1998 – 2022 A 24 Year Survey Exhibition Historical Museum Skierniewic Poland


About the exhibition

Curated by Marzena Rafińska

The original text in Polish


tłumaczenie (translation): Maryna Świętochowska

Otgo is an award-winning artist and one of the most important Mongolian painters. Since 2005, he has been working in Berlin. Otgo has exhibited his paintings in many European countries, in Japan,the Arab Emirates,  Georgia, as well as in his home country — Mongolia, where in 2004 he received the Ministry of Education, Culture and Arts’ award for the outstandingly talented artists. Otgo is the author of several books and „The Secret History of the Mongols” comics project. Two papers have been written on his work at the University of Heidelberg.

The artist’s canvases are filled with crowds of human and animal figures. However, when we look at his paintings from some distance, we have the impression of viewing an abstract image. Such an illusion of perception is characteristic for his works.

In Otgo’s paintings Eastern and Western cultural traditions collide. At the beginning of his artistic path he was fascinated by thanka — a meditation painting, present in Mongolia already in the pre-Buddhist times. The hand-painted miniatures are made on canvas primed with a special mixture of soot, chalk, milk and vodka. Otgo studied this painting technique in Buddhist monasteries.

Small format works with a central figure of a
deity, that are dominant in the first period of the artist’s work, have been gradually replaced by large canvases covered with a multitude of perfectly drawn human and animal shapes, that tightly fill the paintings. The figures of men and women seem
to symbolize the opposing forces of yin and yang.

Human being in Otgo’s pictures is naked, reduced to a contoured silhouette with clearly marked sexual characteristics and deprived of cultural attributes — clothes, objects he produces; human is not a unique creature, but one of many elements of the animals’ world. Man’s relationship with nature is an essential motif of Otogo’s works. Figures in his works interpenetrate each other to form a compact mass of creatures that constantly move, resembling the eternal cycle of birth and death. This impression is even more intense due to the repetition of motifs in the paintings and figures painted with a transparent paint.

Otgo often juxtaposes humans and zebras. This is the case in the “Ereen Tahi” painting, (2013- 2020). From a distance it seems to be a tapestry with a fleshy, shaggy pattern of red, yellow and blue spots running diagonally. However, when we look closer, we see that from the pulsating, colorful plane the silhouettes of dark blue zebras emerge. Right behind them there are yellow, white, gray, blue and red zebras running upward to the right side of the painting. Their bodies overlap. Suddenly the viewer’s eye catches a bareback rider with zebra-like striped skin. There are more figures like this: riders at a gallop, riders falling from zebras or in vaulting-like poses. Among so many silhouettes the artist leaves his distinctive signature — a yellow fingerprint and the vertical inscription OtGO.


People with striped bodies are the main element of the “Zuraas 3” painting. Zebras, a frequent motif in the artist’s work, can be seen, among others, in the “Zurag” series. They symbolize wildness, freedom and nature that evades the attempts of being tamed by man. Zebras resemble horses, which are so strongly rooted in the Mongolian tradition.

The motif of horses can be found in the cycle, which in English is called “Roaring hoofs”. In the painting (2007), herds of galloping horses form wavy, colorful spots, that make a golden swirl in the upper part of the canvas. From a distance, horses may look like birds in the sky, swirling around the sun. The space between the animals is not that tight as in the later work of the series, that is presented in the exhibition. The title of the series is a reference to the “Roaring Hooves”, one of the most beautiful cultural events that since 1999 has been taking place in the Gobi desert of Mongolia. The “Voices Of The Waves” painting is built around the theme of horses too.

In the “Deeshee” work (2013-2020), the human world goes under water. Splashes of colors in pink and blue tones with flashes of green, yellow, red and black create a composition that seems to flow down the painting. As we come closer to the canvas, the stains turn out to be gray, blue and pink male and female figures — with elongated, slender shapes and abnormally large feet, which look like fins.
We notice the golden bellies of fish, their red tails and the shoals of blue fish. They all flow upward. It is therefore quite opposite to what appeared to us before we came closer to the painting. The constantly moving figures bring to the mind an endless journey. Even though there are so many figures, we experience an existential void.

Human silhouettes and floral motifs make up
the idyllic “Paradise” series. The same combination can be found in the sensual work “Amitan”. When viewed from a distance, the painting seems to show a tangle of tiny, colorful spots that form clusters, from which white human silhouettes emerge. However, when we approach the painting, we can see, that the spots make floral patterns. Among the flowers we notice lilac, blue and
yellow figures of people and light blue silhouettes of monkeys. The paining is „inhabited” by unreal green swans, leopards, zebras, tigers and giraffes. Pompous gorillas keep an eye on the mums playing with the children. There is no other such painting with so many animal species presented at the exhibition.

The skimming gaze discovers the relationships between the groups of characters hidden in the flowers. Above the idyllic, full of eroticism, unreal garden some disturbing, cadaverous, transparent silhouettes with unnaturally elongated limbs and an excessive number of fingers seem to hang.

The title “Penguins” make an unexpected theme. From a distance, the painting (2005) seems to be an abstract composition of black and white spots on a lilac background. As we get closer, we notice hundreds of penguins with yellow breasts and beaks. The background looks like a folded paper with a grid of folds. It turns out that these are

the outlines of penguins, that gathered in a circle to survive the winds and cold of winter. The silhouettes of the birds are overlapped by vertical lines of dark and light translucent paint, characteristic for the artist. The juxtaposition of color-filled silhouettes with transparent figures confined to the outline brings to mind the world of the living and the dead. The artist refers here to the extinction of emperor penguins, that comes as the result of expansive human activity that destroys the balance of nature.

References to environmental changes and latest events can be found in many Otgo’s works.The significant break, that paralyzed the whole world for three years, is commented in the „The Secret Matrix of Coronavirus”. The painting is special to the exhibition and is discussed at length in Angela Gamp’s article, that is included in the catalog. We planned to open the exhibition in 2021. Due to the pandemic restrictions, it has become possible only now. The terrifying events of recent months are clearly expressed in the painting No. 5 of the “Beyond The World” series, on which Otgo started working in 2020.



OTGO Paintings 1998 – 2022 A 24 Year Survey Exhibition Historical Museum Skierniewic Poland

NEWS from Poland:

Report:


skierniewice.naszemiasto.pl

The Mongolian National Broadcaster MNB

eglos.pl

www.sejm.gov.pl

Announcement:

news.niezlasztuka.net

lodz.tvp.pl

tvpkultura.tvp.pl





OTGO Paintings 1998 – 2022 A 24 Year Survey Exhibition Historical Museum Skierniewic Poland





The Mongolian National Broadcaster MNB

News





OTGO Paintings 1998 – 2022 A 24 Year Survey Exhibition Historical Museum Skierniewic Poland





OTGO Paintings 1998 – 2022 A 24 Year Survey Exhibition Historical Museum Skierniewic Poland


photos by Historical Museum Skierniewic
www.facebook.com
and  Anna Wyszomierska










 







 OtGO Otgonbayar Ershuu                                         English  German  Mongolian  www.facebook.com/OTGOArtist  Contact